top of page

Çocuk Gelişiminde Aikido'nun Önemi

Günümüzde aile içi huzursuzluklar, sokaklarda oluşan tatsız durumlar ve toplum içinde var olan sorunlar ve çevresel olumsuzluklar; büyümekte olan çocukların kavgacı, agresif ve çevreden kopuk bir şekilde gelişmelerine sebep olmaktadır.Bu nedenle çocukların genç yaşta kuralcılık yerine düzen vedisiplini, agresif olmak yerine öz güveni ve doğada var olan uyumu bulmalarını ve bu yolda yaşamayı prensip haline getirmelerini sağlayacak bir felsefe ve yaşam tarzıdır Aikido sanatı.


Büyükler dinlenmek, iç huzurlarını sağlamak ya da kendilerini korumak için aikido yaparlar. Ancak bu tip fikirler çocukların akıllarına bile gelmeyen şeylerdir. Peki o zaman neden Aikido çocuklar için iyi bir öneridir? Hayatlarına ne katar?

Bizim kuşağımızın en önemli görevi, çocuklarımız ve genç kuşak için neler yapabileceğimizi düşünmek ve planlamaktır. Özellikle çocukların uzak doğu sanatlarıyla uğraşmaları, onların okul çağında ve ileriye dönük

yaşamlarında kendilerine olan güvenlerini ve konsantre olma yeteneklerini ön plana çıkarmalarına, psikolojik ve fizyolojik yönden sağlam bir yapıya ve esnek, yumuşak, dinamik, güçlü bir kas yapısına sahip olmalarına yardımcı olur. Her insanın içinde var olan bir enerji vardır. Bu enerjiyi ortaya çıkartıp yararlı bir şekilde kullanmanın ve kontrol altına almanın en büyük avantajını yaşayanlar bu sanata erken yaşlarda başlayanlardır.

Önemli olan yumruk, tekme atmak ya da bunu öğrenmek değil, teknikleri içimizde var olan enerjiyle, vücudumuz ve ruhumuzla bütünleştirmektir. Bunu da Aikido sanatında bulabiliriz. Gelişme çağındaki insanların okulda aldıkları eğitim, Aikido sanatından alacakları disiplin, saygı anlayışı ve özgüven ile birleştiği zaman, onların akli ve ruhsal gelişimleri bir üst seviyeye çıkacaktır.


Aikido da gösterilen ve uygulanan teknikler, asla günümüz gençlerini gereksiz şiddete özendiren hatta yönlendiren Hollywood filmlerindeki dövüş sahnelerinde gösterildiği gibi değildir. Her şeyden önce Aikido da gösterilen tekniklerin amacı şiddetle çarpışmak değil, onu yönlendirmektir. Çatışmak kolay, ancak hasar vermeden ve zarar görmeden korumak ve savunmak zordur. Bu yolda fiziksel güç değil, akli ve ruhsal güçler kullanılır. Fiziksel güç dengesinin akıl ve ruhla elimine edilmesi zorlu bir süreçtir ve ne kadar erken yaşta başlanırsa, o kadar başarılı olunur. Bu bağlamda, en değerli varlıklarımız olan çocuklarımızı, onlar üzerinde daha etkili olacak olan uzun süreli bir gelişim ve eğitime özendirmemiz gerekmektedir. Özellikle çocukların uzak doğu sporlarıyla uğraşmaları, onların okul çağlarında ve ileriye dönük yaşamlarında kendilerine olan güvenlerini ve konsantre olma yeteneklerini ön plana çıkarmalarına yardımcı olacaktır.


1. Aikido agresif olmayan bir sanattır. Peki bu ne demektir? Bu şu demektir, aikido yaparken durup dururken kavga başlatamazsınız, sadece bir kavgayı sonlandırabilirsiniz. Aikido çocukları “Power Ranger Sendromu”ndan, dolayısıyla kavga, dövüş ve tekmelerden uzak tutar. Aikido teknikleri başka biri kuralları yıktığında başlar.


2. Aikido çocuklara sakin olmayı öğretir. Elbette çocuklar her zaman sakin olamazlar ama aikido onlara bu şansı verir. Eğer okulda kıpırdamadan durmaları, bir ödeve odaklanmaları gerekirse aikido bunu tam olarak nasıl yapacaklarını öğretir.

55 görüntüleme

Kommentare


bottom of page