top of page
Shumeikan Türkiye Çocuk Aikidosu

ÇOCUK AIKIDO

Dünya'nın en değerli varlıkları çocuklarımızı küçük yaşlarda spora yönlendirmek, onları şimdiden geleceğe hazırlamak için atılacak en önemli adımdır.

 

Çocukların bol miktarda enerji ve merakı vardır, Bu enerjiyi doğru yerlere kanalize etmenin en iyi yollarından biridir Aikido. Aikido antrenmanlarında çocukların bedensel gelişimleri büyük önem taşır. Pedagojik bir çerçeve içerisinde, güvenle hareket edecekleri ve bedenlerini tanıyıp fark edecekleri çalışmalar yapılır. Aikido yapan çocuklarda kondisyon artar ve sağlıklı bir beden duruşu yerleşir.

Çalışmalar sırasında teknikleri ve alıştırmaları reflekslere dönüştürmek ve hedefli sürekli gelişim sağlamak için tekrarlama, dinleme ve gözlemlemeye dayalı aktif bir eğitim yöntemi kullanılır.

Çocuklar için aikido eğitimi, kişisel gelişim açısından birçok avantaj sağlar. Farkındalık ve uyum sorunları konusunda akranlarından daha erken gelişerek ve bir adım önde olmaları sağlanır.

Çocuklar yetişkinlere göre daha esnek bir yapıya sahiptir. Bu esneklik zamanla kaybedilir. Çocuk aikido antrenmanlarında daha küçük yaşlarda zihinsel gelişimin yansıra, fiziksel gelişimi tamamlayıcı dersler uygulanmaktadır.

Aikido bedensel dengenin en iyi öğrenildiği sporların başında gelir. Tekniklerin doğru uygulanabilmesi ve işlevsel olabilmesi acısından son derece önemli olan denge kazanım ve gelişimi, buna özel geliştirilmiş̧ teknik ve egzersizler ile düzenle olarak desteklenir ve kazanılan bu bedensel dengenin uzun vadede çocuklarımızın genel yaşamlarına yansıması hedeflenir.

Antrenman çalışmalarında kendini korumakla başkalarına zarar vermek arasındaki fark vurgulanır. Kendisini korumayı ve hayatının her alanında, özellikle şiddet hissini kontrol etmeyi öğrenir.

Aikido kendini savunma ve liderlik becerilerini çocuklara öğretir, kişinin karakterinin iyileştirilmesine, olumlu ilişkiler geliştirmeye ve şiddet olmadan çatışmayı çözmeye yardımcı olur. Her çalışma düşük stres, daha fazla gevşeme, gelişmiş fiziksel uygunluk, daha olumlu ve cömert bir ruh haliyle devam eder.

Aikido ile ilgilenen bir çocuk, birçok disiplini öğrenir ve özümser. Kendisiyle barışık, hayatın zorluklarına rağmen güçlü adımlarla ilerleyen, mücadeleden vazgeçmeyen, zihinsel ve fiziksel bütünlüğünü sağlayan ve koruyan, özgüveni yüksek ve başarılı çocuklar yetişir.

Aikido Japonya'daki diğer savaş sanatları gibi sadece kendini korumak için değil, aynı zamanda ruhsal gelişim için de bir öğretidir.

Aikido, çocuğun rekabetten uzak bir ortamda, zihinsel, bedensel ve ruhsal gelişimine katkıda bulunur, çocuğa hayatının her alanında yardımcı olur. Disiplin içerisinde daha iyi öğrenme, düşünme ve beceri kazandırarak başarıya ulaştırır.

bottom of page